O Złoty Laur Jesieni

Zawody integracyjne w Ukcie

W dniach 12-13 sierpnia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Ukcie odbyła się kolejna V już edycja integracyjnych zawodów sportowych o „Laur Jesieni 2009”.

Tradycja narodziła się w pierwszym roku działalności Domu, z inicjatywy terapeutów. W gronie współpracowników uznano bowiem że mieszkańców ŚDS-ów warto szeroko integrować poprzez wspólne spotkania w tle których będzie zarysowana prezentacja osiągnięć dokonań i wymiana doświadczeń. Pierwsze spotkania odbywały się w gronie najbliższych sąsiadów- Domów które znajdowały się najbliżej powiatu Piskiego. Były to jednodniowe spotkania o charakterze rywalizacji sportowej. Doświadczenie jednak podpowiedziało że najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie rywalizacji z zabawą. Dlatego też tegoroczny „Laur Jesieni” odbywał się w dwa dni. Inaugurację spotkań rozpoczęło nabożeństwo w kościele Mikołajskiej Parafii E-A  w  Ukcie. Słowo Boże wygłosił Proboszcz Parafii ks. Bogusław Juroszek. Czytanie fragmentów Pisma Świętego powierzono mieszkańcom ŚDS w Ukcie. Nabożeństwo inauguracyjne było też okazją do zaprezentowanie się nowopowstałej przy Domu grupy Gospel. Grupa powstała wyłącznie z wewnętrznej potrzeby, aby śpiewem sławić Pana. Tradycyjną formułę otwarcia wygłosiła Pani wicemarszałek województwa Warmińsko-Mazurskiego Pani Urszula Pasławska, specjalnie na tę okazję zaproszona.

Pani Marszałek w ciepłych słowach mówiła o cennej inicjatywie tego rodzaju spotkań. Zauważyła że z takich zmagań wszyscy wychodzą zwycięzcami. Życzyła aby spotkania służyły dobrej zabawie. Na zakończenie inauguracji błogosławieństwa udzielił ks. Franciszek Czudek.

Zakwaterowani dzięki uprzejmości dyrekcji Zespołu Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem Nidzie mieszkańcy po posiłku udali się na arenę zmagań. Przyszkolne boisko znakomicie spełniło tę rolę. Konkurencje miały charakter zabawy: bieg z jajkiem na łyżeczce, bieg z woreczkiem na głowie, rzut beretem moherowym na odległość.

Po wspaniałej sportowej zabawie w Ukcie czekała następna niespodzianka. Kolacja przygotowana na grillu i tańce na świeżym powietrzu zakończyły całodzienne atrakcje.

Dzień następny  poświęcono na przejażdżkę statkiem po mazurskich jeziorach. Potem krótki spacer i wręczenie trofeów. Wszystkie z 14 domów jakie z województwa Warmińsko-Mazurskiego  brały udział w tegorocznych spotkaniach o „Laur Jesieni” wywiozły z Ukty oprócz niezapomnianych wspomnień także wiele nagród i upominków które ufundowali sponsorzy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy podziękowali wspólną modlitwą Panu Bogu za wspaniałe przeżycia i dobrą pogodę jaką ofiarował nam w swej szczodrobliwości. Zapewniano organizatorów że za rok znowu przyjadą. To zobowiązuje dyrekcję i kadrę Środowiskowego Domu Samopomocy w Ukcie do podtrzymywania tradycji.