Wspólne przeżywanie adwentowego czasu

Adwent w naszej Parafii

 Adwent to w kalendarzu kościelnym okres sprzyjający refleksjom i zachęcający do wewnętrznego wyciszenia. Wiemy jednak, jak ta teoria w dzisiejszych czasach rozmija się z praktyką. Przecież to właśnie w adwencie mamy najwięcej zajęć związanych z przedświątecznymi przygotowaniami, zakupami, sprzątaniem… na wyciszenie i refleksje pozostaje niewiele czasu, żyjemy przecież w świecie, który gna do przodu

 

Dlatego więc właśnie w Adwencie w parafiach organizuje się spotkania, które mają na celu zachęcić uczestników do zatrzymania się w swym biegu i odkrycia sensu adwentowego oczekiwania.

W piątek 11 grudnia adwentowego wyciszenia szukaliśmy w gronie młodych małżeństw. W salce parafialnej zebrało się sześcioro par z kilkuletnim stażem. Rozpoczęliśmy od wspólnego śpiewu, by potem przejść do rozważania nad symboliką wieńca adwentowego, którego świece wskazują na różne aspekty narodzenia Jezusa Chrystusa.

Był też czas na rozmowy, dzielenie się swymi przemyśleniami i oczywiście słodki poczęstunek.

Niedziela 20 grudnia minęła natomiast pod znakiem śpiewu i dziecięcej radości. Mianowicie na nabożeństwie wystąpił chór działający przy naszych Domach Opieki w Ukcie, a składający się z pracowników i podopiecznych. Tym razem chór swym śpiewem wprowadził nas w świąteczny nastrój. Zespół wykonał sześć znanych kolęd czyniąc przez to jakby przeskok z kończącego się Adwentu do nadchodzących świąt Narodzenia Pańskiego.

Natomiast po nabożeństwie dzieci obecne na szkółce niedzielnej wraz ze swymi rodzicami i dziadkami zebrały się na przygotowanej specjalnie dla nich adwentówce. Po modlitwie i zaśpiewaniu kilku kolęd przyszedł czas na rozruszanie szarych komórek. Spośród uczestników zgłosiło się kilku ochotników, których zadaniem było narysowanie wylosowanych historii biblijnych, a pozostali musieli odgadnąć o jaką historię chodzi. Okazało się, że wiedza biblijna zarówno dzieci, jak i ich rodziców, jest całkiem niezła. Jednak największą atrakcją dla najmłodszych uczestników było ciągnięcie losów, z których każdy wygrywał. Nagrodami były zabawki przysłane przez naszych przyjaciół z Niemiec.