Promyczki Boże z Mikołajek

W naszej parafii działa zespół dziecięcy

 

Od ponad roku, a konkretnie od wiosny 2010, w parafii mikołajskiej działa dziecięcy zespół wokalno-instrumentalny Promyczki Boże. Założycielem i prowadzącym zespół jest pastorowa Edyta Juroszek, która do wspólnego muzykowania zachęciła kilkanaścioro dzieci w wieku od 6 do 11 lat, co jak na diasporalną parafię jest znaczącą liczbą. Od początku pomaga jej jedna z mam – pani Sylwia Wawrzyn. Dzieci chwalą Boga grając na cymbałkach i fletach prostych oraz śpiewając. Trzeba zaznaczyć, że większość małych muzyków nigdy wcześniej nie grała na żadnym instrumencie ani nie znała nut.

Wzajemna mobilizacja oraz wiele chęci i zapału dzieci i ich rodziców sprawiły, że po kilku tygodniach prób dzieci po raz pierwszy wystąpiły podczas nabożeństwa rodzinnego z okazji dnia matki i dziecka wykonując dwie piosenki. Potem przyszedł występ podczas Dziękczynnego Święta Żniw oraz najbardziej wyczekiwany – podczas uroczystego nabożeństwa wigilijnego, w czasie którego wykonały trzy kolędy. Zachęcone bardzo miłym przyjęciem parafian obecnych w kościele, dzieci postanowiły uczyć się dalej. Zainspirowani przez ks. bpa Jerzego Samca i jego małżonkę, postanowiliśmy pojechać z zespołem na diecezjalny zjazd chórów, który odbył się w czerwcu w Pasymiu, gdzie nasze dzieci zrobiły prawdziwą furorę, a niejednemu z obecnych łza wzruszenia zakręciła się w oku.... Zaś ostatnio nasi mali muzycy przygotowali aż pięć kolęd i przedstawienie jasełkowe, które wykonali najpierw podczas rodzinnego spotkania świątecznego w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, a potem w naszych Domach Opieki najpierw w Ukcie, a potem w Mikołajkach.

Próby zespołu mają miejsce we wtorki między lekcjami religii odbywającymi się w budynku parafialnym. Warto podkreślić, że do zespołu należy większość dzieci uczęszczających na lekcje religii w klasach 1-4. Młodsi są mobilizowani przez starszych. Bardzo ważna jest tu rola rodziców, którzy zachęcają swoje dzieci do grania i pilnują, by ćwiczyły w domach. Z pewnością mogą być oni dumni ze swoich uzdolnionych pociech!

Ks. Bogusław Juroszek