Jubileusz złotej i diamentowej konfirmacji

Dnia 22 lipca 2012 obchodziliśmy w mikołajskiej parafii jubileusz złotej i diamentowej konfirmacji.

 

Jubileusz konfirmacji to taki dzień, kiedy myśli wędrują wstecz, do tamtego nabożeństwa, kiedy w wieku kilkunastu lat składało się Bogu ślubowanie wierności i wytrwania w wierze. To ślubowanie, jeśli składane odpowiedzialnie i prosto z serca, powinno mieć wpływ na całe późniejsze życie konfirmanta. Jest taka piękna tradycja, że pół wieku po tamtej uroczystości, ci, którym Pan Bóg pozwolił dotrwać, spotykają się razem, by wspominać swoją konfirmację i dokonywać podsumowania swej dotychczasowej drogi z Bogiem.

W tym roku wspomnieniowa uroczystość odbyła się podczas nabożeństwa niedzielnego 22 lipca. Zgromadzili się na nim złoci i diamentowi konfirmanci, a więc osoby, które przeżywały swoją konfirmację 50 i 60 lat temu. Przed nabożeństwem wszyscy zebrali się w kancelarii parafialnej, by razem z dźwiękiem dzwonu zapraszającego na nabożeństwo wejść wspólnie z księdzem do kościoła.

Co ciekawe, w nabożeństwie odbywał się również sakrament Chrztu Świętego. Było to ciekawe połączenia początku drogi z Bogiem (chrzest) z pewnego rodzaju podsumowaniem i odnowieniem, jakim jest Złota i Diamentowa Konfirmacja.

Po kazaniu Jubilaci przystąpili do ołtarza, gdzie wiele lat temu składali swoje ślubowanie. Wysłuchali stosownego przemówienia, uklękli do modlitwy zmówionej przez jedną z uczestniczek, a potem przyjęli błogosławieństwo. Na pamiątkę otrzymali specjalne świadectwa.