Wizyta w kosulacie Świętego Mikołaja

W Fabryce bombek w Kętrzynie

 

W sobotę, 1.12.2012, dzieci z naszej parafii, z pastorem, pastorową i kilkoma opiekunami odwiedziły Konsulat Świętego Mikołaja, a więc Fabrykę Bombek Doroszko w Kętrzynie. Dzień był mroźny, ale atmosfera już w autobusie była bardzo ciepła. Dzieci śpiewały różne piosenki, zaczynając od tych znanych ze szkółek niedzielnych a kończąc na kolędach.

Fabryka bombek mieści się w dużym, ceglanym budynku, który składa się z trzech pięter. Wycieczka nasza rozpoczęła się na II. piętrze, gdzie przywitała nas właścicielka 'konsulatu”. Następnie pracownik fabryki zaprezentował jak powstają różne rodzaje szklanych bombek. Każdy mógł taką bombkę własnoręcznie ozdobić. Wszyscy z zapałem zabrali się do pracy. Malowali swoje dzieła farbami, sypali mieniący się brokat i nanosili wzory. Zajęcia te odbywały się w przecudownej, świąteczno – mikołajowej atmosferze. Wszędzie stały choinki, wisiały różnobarwne bombki, świąteczne obrazki, figurki mikołajów, a pod sufitem na dużym kole wisiały pierniki.

Następnie poszliśmy na III. piętro fabryki, gdzie zgromadzone zostały wszystkie wzory bombek, jakie były wykorzystywane podczas 20-letniego istnienia firmy. Bogactwo form i wzorów mogło zachwycić każdego. Te ręcznie robione bombki są sprzedawane nie tylko w Polsce, ale także, na specjalne zamówienia, są wysyłane do Ameryki i Australii. Na koniec dotarliśmy do firmowego sklepu. Mogliśmy kupić sobie różne bombki, ale także podziwiać przepięknie zaaranżowaną ekspozycję.

Cieszymy się, że wyjazd był tak udany. Zaopatrzeni w wielkie, papierowe torby z zakupionymi bombkami, pełni wrażeń i w doskonałych humorach, wróciliśmy do domów.

 

                                                                                                                         Joanna Dmuchowska