Diecezjalny Zjazd Chórów

Diecezjalne Święto muzyki i pieśni kościelnej na Mazurach

Czwartek, w którym bracia katolicy obchodzą święto Bożego Ciała jest w Diecezji Mazurskiej tradycyjnym terminem święta pieśni i muzyki kościelnej, które organizowane jest w formie zjazdu chórów i zespołów muzycznych działających w poszczególnych parafiach. W tym roku miejscem spotkania wykonawców i miłośników muzyki religijnej był kościół ewangelicki Św. Trójcy w Mikołajkach, który kilka miesięcy wcześniej obchodził swoje urodziny – 170 rocznicę poświęcenia. Wato dodać, że uroczystość była rejestrowana przez ekipę z Polskiego Radia i zostanie wyemitowana na antenie II programu PR w najbliższym czasie.

W mikołajskiej świątyni wypełnionej po brzegi wiernymi zgromadziły się prawie wszystkie chóry i zespoły muzyczne działające w parafiach Diecezji Mazurskiej: z Giżycka, Mrągowa, Mikołajek, dziecięcy z Mikołajek, Nidzicy, Olsztyna, Sorkwit, zespół z Mrągowa oraz Środowiskowego Domu Samopomocy z Ukty. Wystąpił również duet organowo-skrzypcowy. Spotkanie przybrało formę nabożeństwa, którego poszczególne części przeplatane były występami kolejnych wykonawców. Podkreślić należy wielkie zaangażowanie wszystkich chórzystów – od najmłodszych do najstarszych.

Kazanie nawiązujące do historii mikołajskiego kościoła i współczesności ewangelicyzmu na Mazurach, wygłosił ks bp Rudolf Bażanowski. Na koniec nabożeństwa chórzyści otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz wyjątkową niespodziankę przygotowana przez emerytowanego proboszcza z Mikołajek ks. Franciszka Czudka – płytę DVD z nagraniem ostatniego zjazdu chórów, który odbył się w Mikołajkach w 1996 roku. Potem wszystkie chóry wykonały dwie wspólne pieśni: Błogosławieństwo oraz Z Bogiem bądźcie aż się zejdziem znów.

Po części oficjalnej w kościele, wszyscy uczestnicy korzystając z pięknej słonecznej pogody udali się na teren parafialny, gdzie czekał już przygotowany poczęstunek: kiełbaski z grilla, bigos, sałatki i ciasta. Panowała atmosfera pikniku, ewangelicy z różnych stron Mazur mogli porozmawiać i integrować się ze sobą.

Na kolejne muzyczne święto zapraszamy za rok do Sorkwit!

ks. B. Juroszek