Wizyta na Łotwie

Grupa z naszej parafii odwiedziła parafię luterańską na Łotwie.

 

Parafianie z Mikołajek na Łotwie

 

W dniach 9-11 listopada grupa parafian wraz z proboszczem przebywała z wizytą w łotewskim mieście Lipawa. Celem naszych odwiedzin była jedna z tamtejszych parafii ewangelickich.

Kontakt nawiązany został latem, kiedy to podczas wyjazdu urlopowego pozostawiliśmy w tamtejszym kościele ulotkę o Mikołajkach. Był w niej umieszczony adres mailowy naszej parafii. Jakież było nasze zdziwienie, gdy już tydzień od powrotu do Polski do parafialnej skrzynki mailowej trafiła poczta elektroniczna z Łotwy. Wymiana korespondencji zaowocowała zaproszeniem ze strony naszych nowych znajomych. Dobrą okazją do odwiedzin stał się jubileusz 117-lecia jednego z tamtejszych kościołów. Zaproszenie zostało przyjęte i z radością rozpoczęliśmy planowanie podróży.

Ostatecznie do Lipawy z Mikołajek busem parafialnym wyruszyło 8 osób. 550 kilometrów dzielące nasze miejscowości pomimo konieczności przekroczenia dwóch granic pokonaliśmy szybko i sprawnie. Okazało się jednak, że i tak spóźniliśmy się o godzinę, gdyż nie uwzględniliśmy godzinnej różnicy czasowej pomiędzy naszymi krajami.

W sobotni wieczór gospodarze przywitali nas bardzo serdecznie kolacją w salce parafialnej. Odczuliśmy i zauważyliśmy dwie rzeczy: gościnność Łotyszy oraz o wiele skromniejsze warunki, w jakich przyszło im żyć. Zarówno bowiem kościół, jak i infrastruktura parafialna, są o wiele skromniejsze niż w naszych polskich realiach. Wszystko jest bardzo stare i wymaga natychmiastowych remontów. Na każdym kroku widać ślady odciśnięte przez wieloletnie panowanie Związku Sowieckiego.

Niedzielne przedpołudnie spędziliśmy zwiedzając miasto. Okazało się, że 80-tysięcznej Lipawie jest aż 5 kościołów ewangelickich: dwa duże, imponujące rozmachem architektonicznym oraz 3 mniejsze, drewniane. Największy z nich, katedra Świętej Trójcy, może, co ciekawe, pochwalić się największymi organami w Europie. Posiadają one ponad 7000 piszczałek.

Na godzinę 15.00 zaplanowano uroczyste nabożeństwo. Udział w nim był dla nas ciekawym doświadczeniem. Co prawda nie rozumieliśmy ani słowa, ale mimo to czuliśmy społeczność z naszymi braćmi i siostrami w wierze. Znaliśmy również wszystkie śpiewane pieśni – wszystkie można znaleźć również w naszym śpiewniku. Nabożeństwo odprawiło trzech księży noszących zupełnie inne niż u nas stroje liturgiczne wzorowane zapewne na tradycji skandynawskiej. Nabożeństwo wzbogacił swoim występem młodzieżowy zespół dzwonków.

Po uroczystości wzięliśmy jeszcze udział w spotkaniu z miejscowymi parafianami. Pokazaliśmy im w formie prezentacji multimedialnej zdjęcia obrazujące życie naszego zboru, co wzbudziło spore zainteresowanie zebranych.

W poniedziałkowy poranek pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Mamy nadzieję, że nasza wizyta była początkiem ciekawej współpracy pomiędzy naszymi parafiami.

ks. Bogusław Juroszek