10 - lecie kościoła w Ukcie

W Ukcie przeżywalismy uroczystosć 10 - lecia istnienia kościoła.

Kościół w Ukcie ma 10 lat

Powyższy tytuł nie oznacza, że Ewangelicy w Ukcie pojawili się dopiero 10 lat temu. Oni byli już tam o wiele dawniej. Mieli już nawet swój kościół, który wybudowali w pierwszej połowie XIX wieku. Jednak na początku lat osiemdziesiątych XX wieku został przejęty przez katolików i służy im po dziś dzień. Garstka ewangelików, która pozostała po wielkiej fali wyjazdów do Niemiec, pozostała bez domu modlitwy. Dopiero na początku XXI wieku, dzięki staraniom ówczesnego proboszcza mikołajskiego, ks. Franciszka Czudka, który swoją opieka duszpasterską obejmował również filiał w Ukcie, udało się wybudować nowy kościółek.

Od tamtego czasu służy on nie tylko małej społeczności ewangelickiej, ale również podopiecznym parafialnych domów opieki. Jest świadectwem istnienia ewangelicyzmu na tym skrawku mazurskiej ziemi, za co jesteśmy wdzięczni Bogu.

Jubileuszowe nabożeństwo, które zostało odprawione w sobotę 16 listopada, zgromadziło miejscowych parafian, gości oraz księży z sąsiednich parafii ewangelickich. Kazanie wygłosił ks. bp Rudolf Bażanowski, wystąpił również mikołajski chór kościelny. Nie zabrakło podziękowań dla ks. Czudka – budowniczego kościoła oraz państwa Kalembów, którzy od samego początku opiekują się kościołem oraz całym terenem parafialnym w Ukcie.

ks. Bogusław Juroszek